صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش خبری

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد: در تسهیل امور مردم پیشگام باشید

حسن موحدیان رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در روز 24 آبان ماه جاری در محل شورای اسلامی شهر مشهد میزبان رییس و برخی از اعضای هیات مدیره سازمان بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان موحدیان در این دیدار ضمن تبریک به منتخبان جامعه مهندسی استان بر جایگاه مهم و تاثیر گذار سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در روند تصمیم سازی شهری تاکید و از حاضران در جلسه خواست تا با توجه به اشراف کامل بر مشکلات و مسایل شهری از دید فنی- مهندسی پیشنهادات، راهکارها و ایده های خود را به ایشان منعکس تا در جلسات تخصصی این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

موحدیان ضمن بیان اینکه هیچ توسعه ای در جوامع به یکباره شکل نگرفته و بدون اصلاح گام به گام فرآیندهای اشتباه نمی توان به توسعه پایدار رسید؛ از اعضای هیات مدیره خواست تا در کنار اعضای شورا در فرآیندی پایدار به سمت توسعه ای هدفمند گام بردارند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد از اقداماتی که منجر به تهیه تفاهم نامه های مشترک با سازمان ها و نهادهای متولی امر ساخت و ساز در استان و کشور که هدف آن کاهش بروکراسی اداری، جلوگیری از موازی کاری، کمک به کاهش بازه زمانی صدور پروانه تا پایانکار و در نهایت کمک به فرآیند ساخت و ساز استان گردد و در نهایت رونق اقتصادی، امنیت مالی و اجتماعی شهروندان را در پی داشته باشد، استقبال کرده و قول داد در این راه هم سو با هیات مدیره به فرآیند انجام کار کمک نماید.

در ادامه جلسه مهندس حسین بشیر رییس سازمان با تاکید بر ظرفیت و خواست هیات مدیره که بدنه آن را اغلب جوانانی متعهد با ترکیبی علمی و اجرایی تشکیل داده اند، سازمان نظام مهندسی ساختمان را با نزدیک به 40 هزار نفر عضو در هفت رشته ساختمانی نیروی عظیم فنی و مشاوره ای ارزیابی کرد که می تواند با رویکردی جهادی در خدمت شهروندان و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پایان تشکیل جلسات مشترک با شورای اسلامی شهر مشهد، اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، شهرداری مشهد و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در جهت رفع حداکثری موانع در اجرای قوانین بالادستی را خواستار شد.

در ادامه جلسه اعضای هیات مدیره حاضر به بیان نکاتی پرداختند که اهم آن بدین شرح است:

مهندس افخمی گلی نایب رییس اول سازمان:

- گزارش اجمالی از اهداف و برنامه های پیش روی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی

- تاکید بر تعامل حداکثری با نهادهای متولی شهری جهت تسریع فرآیندهای جاری بین سازمانی

دکتر مداحی نایب رییس دوم سازمان:

- تطبیق و تدقیق قوانین و مقررات ملی ساختمان در مباحثی چون معماری و شهرسازی با ضوابط شهرداری، سازمان ها و نهادهای مرتبط نظیر آتش نشانی، ترافیک و ... در کارگروه های تخصصی برون سازمانی که می تواند منجر به ایجاد وحدت الرویه و حل و کاهش بسیاری از مشکلات طراحان و ناظران شود که این مهم در نهایت باعث رضاتمندی شهروندان مشهد الرضا خواهد شد.

 مهندس مهاجر دبیر سازمان:

- حضور نمایندگانی از سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در کارگروه های تخصصی شورای اسلامی شهر مشهد جهت ارایه و اعمال نظرات کارشناسی قبل از تصویب و ابلاغ مصوبات  به جهت جلوگیری از اتلاف زمان در مراحل صدور پروانه و پایانکار و همچنین تدقیق ضوابط با مقررات ملی ساختمان.

مهندس دباغ عضو رشته نقشه بردار هیات مدیره سازمان:

- بیان گزارشی کوتاه از روند انعقاد تفاهم نامه حدنگار که در سال 1397 با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک استان، شهرداری مشهد و سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی اجرایی و موجب تسریع در روند صدور پایانکار و اسناد مالکیت بر اساس نقشه های یکسان

مهندس زارعی عضو رشته تاسیسات برقی هیات مدیره:

- با توجه به اهمیت ایجاد و حفظ امنیت اجتماعی و روانی شهروندان که طبق قانون شوراها یکی از وظایف محوله به این شوراست، تصمیم سازی جهت ایجاد سیاست هایی که منجر به تصویب آیین نامه ها و قوانین می گردد، را بسیار مهم ارزیابی کرد.

- تاکید بر استفاده از ظرفیت فنی اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در حوزه فنی جهت نیل به اهداف قانونی شوراها.

- همکاری و هم افزایی درخصوص ایجاد محیطی امن برای مجاوران و زائران مشهد الرضا با توجه به برخی از وظایف شورا نظیر ایمن سازی معابر عمومی، اقدامات آتش نشانی و ...

دکتر ایمان سریری عضو رشته تاسیسات برقی هیات مدیره:

- نورپردازی مناسب طبق ضوابط و مقررات ملی ساختمان با محوریت حفظ آرامش و امنیت روانی شهروندان

- برگزاری جشنواره های ملی و مذهبی با ایجاد جذابیت های بصری  «مانند نورپردازی» در معابر منتهی به حرم حضرت رضا (ع)

- ایمن سازی زیرگذرها و معابر

- تشریح 2 خطر عمده در برق، شامل برق گرفتگی و حریق با توجه به جامعه آماری ساخت و ساز در استان

- فرهنگ سازی در بخش اطفا حریق در قالب طرح های تشویقی

- عمل به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان که از یک سو منجر به ایمن سازی مکان های عمومی، اقامتی، صنعتی، فرهنگی و ساختمان های بلند مرتبه و از سوی  دیگر باعث اشتغال مهندسان در بحث نگهداری ساختمان خواهد شد.

مهندس صباغیان عضو رشته عمران هیات مدیره:

- ایجاد کارگروهی متشکل از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و شهرداری در جهت تعامل و به هنگام سازی فرآیند های عملیاتی کسر از سهمیه مهندسین در سامانه  نظام مهندسی (ساجام) و سامانه شهرداری (esup)

- ایجاد کارگروهی از سازمان نظام مهندسی و شهرداری به جهت یکسان سازی ضوابط مربوط به پارکینگ ها

دکتر معظمی عضو رشته ترافیک هیات مدیره:

- حمایت مسئولین شهری از هیات مدیره دوره نهم در بدو شروع فعالیت جهت حل مشکلات و معضلات موجود جامعه مهندسی استان که بعضا سال هاست گریبان گیر اعضای متعهد و متخصص سازمان نظام مهندسی ساختمان استان شده است.

- دعوت از نمایندگان سازمان در کارگروه های تخصصی شورای اسلامی شهر مشهد جهت اعلام نظر در مباحث تخصصی شهری

- ایجاد کانال های ارتباطی دوسویه جهت تسریع و تسهیل اقدامات بین سازمانی