صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش خبری

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی و شرکت مخابرات منطقه خراسان رضوی

 

 

 

 

در روز 10 دی مصادف با روز ملی شهر مشهد، در جلسه ای با حضور رئیس و اعضای برق هیأت مدیره و مشاور سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه خراسان رضوی و معاونین وی در محل شرکت مخابرات استان، تفاهم نامه همکاری مشترک به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی سازمان، این تفاهم نامه در راستای همکاری مشترک جهت توسعه زیرساخت و بهره‌مندی از سرویس‌های نوین و ارائه خدمات بهتر در صنعت ساختمان مبتنی بر فیبر نوری به متقاضیان با هدف ارتقای فنی و کیفی ساخت و ساز به امضا رسید.

در این دیدار مهندس بشیر رئیس سازمان ضمن تاکید بر ضرورت حرکت به سمت شهر هوشمند و خانه سبز ، از زیرساخت ارتباطی به روز و استفاده از آخرین تکنولوژی ارتباطی به عنوان پیش نیاز این امر یاد کرد و گفت: توسعه تکنولوژی های ارتباطی ضرورت نگاه به آینده است و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به عنوان یک نهاد فنی و تخصصی با قریب 40 هزار مهندس عضو شامل حدود 8000 مهندس برق پتانسیل بالایی برای تحقق برنامه های توسعه محور دارد. وی افزود: ما در این مسیر پیش قدم هستیم و امیدواریم تا با همکاری نزدیک با نهادهای متولی بتوانیم زمینه ای فراهم کنیم تا مهندسان و متخصصان این حوزه بتوانند بیش از پیش در این خصوص نقش آفرین باشند. مهندس بشیر در پایان اظهار امیدواری کرد تا با برگزاری جلسات کارشناسی و مدیریتی فرایند اجرایی این تفاهم نامه در اسرع وقت نهایی شده و شاهد اثرات مثبت این همکاری در فعالیت های تخصصی مهندسان و ارائه خدمات به شهروندان باشیم.

در ادامه مهندس زهید زارعی، عضو برق هیأت مدیره سازمان با بیان خلاصه‌ای از فرایند برگزاری جلسات کارشناسی بین دو ارگان، همکاری سازمان نظام مهندسی به عنوان یک ارگان مردم نهاد با شرکت مخابرات به عنوان ارگانی حاکمیتی در راستای خدمت رسانی به مردم را اتفاقی مثبت و مهم دانست که اثرات آن به کل جامعه خواهد رسید.
مهندس زارعی از آمادگی کامل سازمان جهت اجرای این تفاهم نامه در اسرع وقت خبر داد و افزود: پیگیر هستیم دستورالعمل‌ها و استانداردها در اسرع وقت طی جلسات کارشناسی تهیه شود تا بتوانیم وارد فاز اجرایی بشویم. وی همچنین از آمادگی جامعه مهندسان برق استان جهت ورود به حیطه اجرایی خبر داد و برگزاری دوره‎‌های آموزشی لازم را با هماهنگی طرفین خواستار شد.
مهندس زارعی در پایان اظهار امیدواری کرد تا نتیجه این همکاری استانی را بتوان به عنوان یک الگوی موفق برای اجرا در سطح کشور ارائه داد.

مهندس ایمان سریری، عضو برق هیأت مدیره سازمان در ادامه این جلسه ضمن بیان ضرورت آموزش به عنوان اصل اساسی در توسعه پایدار، گسترش زیرساخت‌های ارتباطی و استفاده از تکنولوژی‌های به روز و گردش آزاد اطلاعات بر بستر این تکنولوژی‌ها را ضرورت آموزش و گسترش دانش در سطح جامعه دانست.
مهندس سریری با گلایه از مغفول ماندن موضوعات مربوط به زیرساخت ارتباطی در منازل در هنگام ساخت و ساز گفت: همانگونه که ارت و اعلام حریق در جامعه مهندسی و متولیان ساخت و ساز به درستی دارای حساسیت و سختگیری در طراحی و اجراست، زیرساخت‌های ارتباطی در ساختمان هم باید به همان اندازه مهم در نظر گرفته شود چرا که اساس زندگی در آینده‌ نزدیک بر پایه تکنولوژی و خانه و شهر هوشمند خواهد بود.
وی در پایان بر اجرایی شدن این تفاهم نامه در اسرع وقت و آموزش مهندسان و فرهنگ سازی در جامعه تاکید کرد.

در ابتدای این دیدار مهندس حسن اروجی، مدیر شرکت مخابرات منطقه خراسان رضوی ضمن خوشامدگویی به حاضران در جلسه گزارشی از وضعیت مخابرات در استان را ارائه داد.
وی گفت: فعالیت مخابرات متمرکز بر سه حوزه تلفن ثابت، تلفن همراه و دیتا است. در حوزه تلفن ثابت 2 میلیون و 150 هزار مشترک داریم که تمام این مشترکین بر روی شبکه NGNIMS فعال هستند که باعث شده تا تمام فرایند کنترل خطوط ثابت در سطح استان به صورت متمرکز از مشهد انجام شود. در حوزه تلفن همراه نیز نزدیک 5 میلیون مشترک داریم که بر روی 2000 ایستگاه فعال هستند و بعد از تهران گسترده ترین شبکه موبایل کشور را دارا هستیم. در حوزه دیتا نیز 650 هزار مشترک اینترنت توسط شرکت مخابرات خدمات دهی می شوند.
مدیر شرکت مخابرات به سهم ضریب نفوذ اینترنت به ازای افزایش یک درصد سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: باید به ازای یک درصد رشد اقتصاد دیجیتال، 7 درصد ضریب نفوذ و پهنای باند رشد کند. وی با اعلام برنامه دولت برای افزایش 5 درصدی سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور از برنامه کلان مخابرات برای عملی شدن این برنامه خبر داد.
اروجی برای عملی شدن این برنامه بر ضرورت کار در دو حوزه شامل اجرا شدن نسل 5 موبایل و توسعه شبکه فیبر نوری اشاره کرد و از شعار "هر خانه یک فیبر نوری" به عنوان چشم انداز مخابرات در این زمینه یاد نموده و حرکت به این سمت را اجتناب ناپذیر دانست.
مهندس اروجی ضرورت انعقاد این تفاهم نامه را در همین زمینه دانست و ورود فیبر نوری به هر خانه را الزامی برای حال و آینده برشمرد و گفت: گروهی که در این زمینه پیشرو است و اثرگذاری بالایی خواهد داشت سازمان نظام مهندسی ساختمان است و به همین دلیل ما به دنبال همکاری مشترک برای نیل به این اهداف توسعه محور هستیم. اروجی خواستار فرهنگ سازی در جامعه و آموزش مهندسان و متولیان ساخت و ساز در این زمینه شد تا الزامات و زیرساخت های ارتباطی مناسب در مرحله طراحی و اجرای ساختمان ها در نظر گرفته شود و از آمادگی شرکت مخابرات برای استفاده از تمام پتانسیل‌ها در چارچوب این تفاهم نامه خبر داد.
در این جلسه همچنین دکتر سیدسعید موسوی‌نژاد، معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات گزارشی از فرایند تدوین این تفاهم نامه ارائه داد.

در انتهای این دیدار تفاهم نامه همکاری فی مابین به امضای روسای دو ارگان رسید.

برای مشاهده فایل تفاهم نامه کلیک کنید.

 ١٠:٢٠ - دوشنبه ١٢ دی ١٤٠١    /    عدد : ٣٤٢٩    /    تعداد نمایش : ٩٣٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: