صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش خبری

دیدار رئیس، برخی از اعضای هیأت مدیره و بازرسان سازمان و هیأت مدیره تعاونی با معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد

مهندس حسین بشیر رئیس، برخی از اعضای هیأت مدیره و بازرسان سازمان در دیدار با مهندس سیدخلیل منبتی معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در خصوص موضوعات و زمینه‌های همکاری مشترک به بحث و رایزنی پرداختند.

به گزارش روابط عمومی سازمان در ابتدای این دیدار مهندس بشیر رئیس سازمان ضمن تبریک انتصاب مهندس منبتی به این سمت از وی به عنوان یکی از سرمایه‌های ارزشمند جامعه مهندسی استان نام برد که خدمات ارزنده‌شان طی سالیان گذشته در مجموعه مدیریت شهری و آستان قدس رضوی در سطح شهر مشهد و نظام ساخت و ساز استان مشهود و ماندگار است. وی افزود: باید فرصتی را که به واسطه حضور مهندس منبتی در این سمت جهت همکاری نزدیک و انجام کارهای اساسی بوجود آمده قدر دانست و در راستای ارتقاء خدمت‌رسانی به مجاورین و زائرین مشهدالرضا نهایت تلاش خود را بکار بست.

رئیس سازمان با اشاره به سابقه همکاری‌های گذشته با مهندس منبتی، از دغدغه‌های جامعه مهندسی و مجموعه هیأت مدیره در خصوص حل معضلات نظام ساخت و ساز در سطح استان خبر داد و گفت: رویکرد هیأت مدیره دوره نهم در راستای همفکری و تعامل با تمام ارگان‌های دخیل در امر ساخت و ساز است که در راس آنها مجموعه شهرداری به علت ارتباط نزدیک و زمینه‌های مشترک زیاد در فرایندهای اجرایی قرار دارد. مهندس بشیر از موضوع نقشه‌های صوری جهت صدور پروانه، فرایند طولانی صدور پروانه، موضوعات مربوط به اجرایی شدن مبحث ۲۱، موضوع ساخت و ساز در حریم گسل‌ها و فرونشست زمین در مشهد از جمله زمینه‌های همکاری مشترک سازمان و شهرداری مشهد نام برد.

بر پایه این گزارش مهندس منبتی معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک به هیأت مدیره دوره نهم جهت کسب رای اعتماد جامعه مهندسی استان بر عزم مجموعه شهرداری جهت حل معضلات گریبانگیر شهر مشهد با تکیه بر نظرات فنی و علمی جامعه نخبگانی تاکید کرد. مهندس منبتی یکی از آفت‌های نظام اجرایی را گرفتار شدن در کارهای تبلیغاتی دانست و افزود: تنها در صورتی می‌توان تصمیمات و اقدامات ماندگار و اساسی انجام داد که به دور از هیاهو و بر مبنای علم و منطق حرکت کنیم.

معاون شهردار مشهد بر اهمیت توجه جدی به نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: باید ساخت مسکن را به خود مردم واگذار کرد و در این راه امکانات و منابع را در اختیار خود ایشان گذاشت. وی افزود: آنچه که در این مسیر حائز اهمیت است استفاده از مصالح و فناوری‌های نوین در نوسازی بافت فرسوده است که این امر نیاز به فرهنگ سازی در جامعه دارد و سازمان نظام مهندسی به عنوان یک ارگان تخصصی می‌تواند در این زمینه اقدامات زیادی انجام دهد. وی توجه به بافت فرهنگی در توسعه حاشیه شهر و نوسازی بافت فرسوده را مهم ارزیابی کرد و با بیان اینکه نباید توسعه حاشیه شهر باعث ایجاد حاشیه شهر جدید در مناطقی دورتر شود بر توجه به تمامی جوانب اقتصادی، فرهنگی و مهندسی در این زمینه تاکید کرد.

مهندس منبتی همچنین به اهمیت مبحث ۲۱  مقررات ملی و موضوع پدافندغیرعامل اشاره کرد و افزود: با توجه به تنوع تهدیدات و مخاطراتی که امروزه در تمامی زمینه‌ها وجود دارد هر اقدامی باید یک پیوست پدافند غیرعامل نیز داشته باشد. وی ضمن استقبال از پیشنهادات فنی و راهکارهای سازمان برای اجرایی شدن این موضوع در شهر مشهد از آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود برای همکاری در این زمینه خبر داد.

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در بخش دیگری از سخنان خود از بحث تامین و نگهداری و اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به عنوان یک موضوع بسیار مهم یاد کرد که عدم توجه کافی در جامعه و مجموعه مدیریتی به این مهم، باعث اتلاف سرمایه زیادی در کشور شده است. وی با بیان سابقه‌ای از تشکیل واحد تامین و نگهداری در زمان مسئولیت خود در آستان قدس رضوی که به معاونت در چارت جدید ارتقا یافته است بر عزم جدی خود برای ورود به موضوع تامین و نگهداری ابنیه شهری اشاره کرد و گفت: در این خصوص از توان فنی جامعه مهندسی استان باید نهایت بهره را برد.

وی در ادامه به موضوع ساخت و ساز در حریم گسل‌ها و فرونشست زمین اشاره کرد و عنوان داشت: سازمان نظام مهندسی برای اینکه بتواند نظرات فنی خود را در حوزه تصمیم‌گیری مدیریت شهری وارد کند باید ضوابط و راهکارهای این موضوع را مدون کرده و ارائه دهد تا بتوان به تصمیمی جامع و همه شمول در این زمینه دست یافت.

مهندس منبتی در پایان ضمن تاکید بر لزوم همکاری نزدیک شهرداری و سازمان نظام مهندسی، بر آمادگی مجموعه معاونت عمران، حمل و نقل و ترافیک برای طرح موضوعات مشترک در مدیریت‌های زیرمجموعه و هماهنگی و همفکری برای رسیدن به تصمیمات مشترک تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی در ابتدای این دیدار حاضرین در جلسه به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف پرداختند. اهم موارد مطرح شده:

 •  همکاری مشترک در بحث روسازی معابر

 • نگاه ویژه به تکنولوژی‌های نوین در موضوع آسفالت

 • همکاری جامعه دانشگاهی با مجموعه شهرداری در خصوص مسائل ترافیکی
 • استفاده از ظرفیت علمی کمیسیون ترافیک سازمان با بیش از 70 عضو دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکتری ترافیک
 •  توجه به ضوابط ساخت و ساز در حریم گسل‌ها

 •  بازنگری جدی در تعرفه خدمات مهندسی متناسب با مسئولیت حرفه‌ای ایشان

 • عملیاتی کردن مبحث 21 موضوع پدافند غیرعامل با همکاری مشترک

 • عملیاتی شدن مبحث 22 موضوع تامین و نگهداری ساختمان و استفاده از ظرفیت جامعه مهندسی در این زمینه

 • طراحی و ساخت المان‌های شاخص و ماندگار در مشهد با توجه به کمبود شدید آن در سطح شهر

 • ضرورت جابجایی فرودگاه مشهد با توجه به آلودگی صوتی و محیط زیستی شدید برای شهر و شهروندان

 • تداوم توسعه پیاده‌روها و مسیرهای دوچرخه در سطح شهر

 • توجه ویژه به نورپردازی ساختمان‌های شاخص شهر

 •  ورود شهرداری به موضوع ناشاغولی ساختمان‌های شهر و کمک به مالکین برای اصلاح این عارضه با توجه به وجود ظرفیت فنی و علمی در جامعه مهندسی

 • توجه شهرداری به حل معضل پروژه همت شرکت تعاونی سازمان و تصمیم برای تعیین تکلیف این پروژه با توجه به مشارکت شهرداری در آن

 


١٨:٠٧ - چهارشنبه ٢٤ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٦٠٩    /    تعداد نمایش : ١٦١٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: