صفحه اصلي > سایت > اخبار اسلایدر 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گردش کار معرفي ناظران به صاحب‌کاران طبق مبحث دوم مقررات ملي ساختمان

مطابق بند 16-2 مبحث دوم مقررات ملي ساختمان (نظامات اداري)، گردش کار معرفي ناظران به صاحب‌کاران و شهرداري به صورت زير مي‌باشد:

16-2-1 صاحب‌کار ساختمان پس از مراجعه به مرجع صدور پروانه ساختمان و تشکیل پرونده ساختمان و دریافت دستور نقشه (مجوز تهیه نقشه) و مراجعه به طراح و تهیه طرح اولیه و اخذ تاییدیه طرح به لحاظ رعایت ضوابط شهرسازی از مرجع صدور پروانه ساختمان، با در دست داشتن دفتر اطلاعات ساختمان تکمیل شده توسط طراح به همراه یک سری نقشه‌های اجرایی کامل، به سازمان استان مراجعه و ضمن معرفی مجری موردنظر خود، درخواست معرفی ناظران مربوط به ساختمان خود را می‌نماید.

16-2-2 سازمان استان پس از کنترل صلاحیت و ثبت ظرفیت اشتغال طراح و مجری در دفاتر مربوطه و کنترل نقشه‌های تهیه شده به صورت کامل و همچنین بازبینی دفترچه اطلاعات ساختمان ارایه شده توسط طراح، با توجه به ماده 37 قانون و تبصره 2 ماده 24 آیین‌نامه ماده 33، حق‌الزحمه نظارت ناظران، ناظر هماهنگ‌کننده و تهیه و صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، حسب گروه ساختمان بر اساس قیمت‌های مندرج در جدول شماره 10 فصل پنجم مبحث دوم را محاسبه و به صاحب کار اعلام می‌نماید.

16-2-3 صاحب کار مبالغ مربوط به حق‌الزحمه فوق را در وجه سازمان استان واریز نموده و رسیدهای مربوطه را به سازمان استان تسلیم می‌نماید (نحوه محاسبه حق‌الزحمه نظارت و تهیه و صدور شناسنامه فنی و ملکی در فصل پنجم مبحث دوم اعلام گردیده است). سازمان استان نیز پس از دریافت رسیدهای فوق، نسبت به معرفی ناظران و تعیین ناظر هماهنگ‌کننده ساختمان به مرجع صدور پروانه ساختمان و صاحب‌کار اقدام می‌نماید.

16-2-4 صاحب کار با در دست داشتن معرفی‌نامه مربوط به ناظران و ناظر هماهنگ‌کننده و مجری به همراه نقشه‌های اجرایی کنترل شده توسط سازمان استان جهت اخذ پروانه ساختمان به مرجع صدور پروانه ساختمان مراجعه می‌نماید.

16-2-5 ادامه مراحل صدور شناسنامه فنی و ملکی توسط سازمان استان و سپس صدور پایان کار ساختمانی از طرف شهرداری در فصل ششم مبحث دوم ذکر شده است.

 


١١:٣٠ - چهارشنبه ٣ شهريور ١٣٩٥    /    عدد : ٣٤٥    /    تعداد نمایش : ٦٧٣٤


کاربر مهمان
1396/03/10 19:45
0
1
اگه طراحی رو هم ب طرح اضافه کنین عالی میشه
کاربر مهمان
1396/02/13 1:55
0
4
سلام . اصولا شکل گیری پدیده ای بنام نقشه های صوری ، ناشی از تهیه نقشه های غیر فنی و بی کیفیت توسط افراد فاقد صلاحیت و ودفاتر دلال و نیز بی توجهی بسیاری از کارشناسان کنترل نقشه به کیفیت نقشه های ارائه شده و تایید آنها است ، چنانچه سازمان معیارهای فنی لازم را در هر بخش همراه با کیفیت مطلوب برای تهیه و پذیرش نقشه ها و نیز کنترل و تایید آنها توسط کارشناسان با تجربه و بیطرف در نظر گرفته و برخورد مناسب با تهیه کنندگان و تایید کنندگان این گونه طرخها در نظر بگیرد وحتی الامکان ارجاع و توزیع فعالیتهای طراخی را نیز ضابطه مند نماید کار از دست دلالانی که تهیه طرح ها را در انحصار خود دارند و با تخفیف زیاد به مالکین و پرداخت رقمی بسیار کمتر از حق الزحمه مصوب به مهندسین امضا کننده و برداشتن حداقل نیمی از حق الزحمه برای خود، روند امضاخری وامضافروشی را همچنان زنده نگهداشته وباعث تحمیل هزینه های بسیار زیادی به مالکین جهت تهیه نقشه های مجدد باصطلاح اجرایی که بازهم توسط خودشان تهیه میشود و اجرای طرحهای بی کیفیت و هدر رفتن سرمایه مردم میشود خارج خواهد شد. ارائه نمونه ها والگوهایی از نقشه های مهندسی همراه با معیارهای لازم و پیش بینی مکانیزم مناسب جهت عدم پذیرش نقشه های غیر اصولی و احضار مهندسین امضا کننده آنها و تشویق مهندسین متعهد نیز از جمله راهکارهای اولیه جهت حل این معضل میتواند باشد.
کاربر مهمان
1395/10/09 20:16
0
0
ناظر هماهنگ کننده هایی هستند که به مهندسین ناظر معرفی شده میگویند باید 20 تا 30 درصد تخفیف بدهی تا ارجاع کار به شما را کنسل نکنیم!
کاربر مهمان
1395/08/18 8:24
0
3
بهتراست طراحي ومحاسبات نيز ارجاعي باشد چون هم اكنون دست دللان وافراد خاص است افرادي دركار تاييد نقشه ها درسازمان مي باشند راملاحظه كنيد
کاربر مهمان
1395/06/18 6:32
2
5
با سلام لطفا گردش کار را طوری برنامه ریزی فرمایید که به کسانی که تا کنون ارجاع کار نداشتند هم کار برسد، نه اینکه عده ای چند نوبت کار بگیرند و عده ای هیچ...
کاربر مهمان
1395/06/10 9:26
0
9
معرفی ناظر با احتساب بند پ
کاربر مهمان
1395/06/06 12:2
1
11
همین بند 4-2-16چرا رعایت نمیشه؟چرا نقشه های اجرایی با پروانه مغایرت داره؟
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: