صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پژوهشگر مسائل حقوق مهندسی: مهندسین ناظر توان فنی و علمی خود را برای نظارت بکار گیرند

 

 کارشناس و پژوهشگر مسائل حقوق مهندسی گفت: مهندس ناظر مکلف و متعهد است که تمام توان فنی و علمی خود را برای نظارت بر ساخت و سازهای مورد قرارداد خود به کار گیرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مهندس محمدرضا محمدیان روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه جاری در سمینار حقوق مهندسی و اهمیت گزارش نویسی، در جمع ۲۰۰ نفر از مهندسان ناظر با تأکید بر اهمیت نقش ناظران در اجرای صحیح پروژه های ساختمانی افزود: مهندسین ناظر باید مسئولیت‌پذیر و هماهنگ کننده تمامی مراحل ساخت و ساز باشند.

 وی ادامه داد: مهندسان باید این را مد نظر داشته باشند که نظارت مقدم بر کنترل است و باید احساس مسئولیت کنند، زیرا که وظیفه مهندس ناظر در قبول مسئولیت حاکمیتی است و هیچ مقامی نمی‌تواند او را تعویض و یا وادار به استعفاء نمایند. وی با بیان اینکه ناظران عالی نظام مهندسی ها هستند و از نظر تخصصی و فنی یک درجه بالاتر از حوزه ساخت و ساز قرار دارند، افزود: ناظران وظیفه دارند در اجرای پروژه‌های ساختمانی، مالکان، شهرداری و مهندسان زیرمجموعه کار خود را ملزم  به اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان نمایند.

 این پژوهشگر مسائل حقوقی، با بیان اینکه قوانین و ایین نامه های کنترل ساختمان اصلی ترین وظایف مهندسی را در نظارت کافی و قانونی بر پروژه های ساختمانی ارایه می دهند، اظهار داشت: سازمان های نظام مهندسی ساختمان حامی مهندسان هستند و همواره برای ارتقاء دانش و کسب اطلاعات فناوری های نوین صنعت ساختمان، دوره های آموزشی متعددی را برگزار می‌کنند.

مهندس محمدیان با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح عمومی در رعایت قوانین و قواعد ساختمان، اظهار کرد: باید اطلاع‌رسانی کافی به مردم و سازندگان ارائه شود تا بدانند قوانین ملی ساختمان چیست و آیا بناهایی که در دست ساخت و یا قصد ساخت آن را دارند، قوانین و مقررات ملی ساختمان که همانا ایمنی، مقاوم سازی و استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت و استاندارد در ساختمان سازی برای ایجاد یک خانه امن است، رعایت می گردد؟

 مهندس محمدیان که مدرس دانشگاه‌ های آزاد اسلامی و پیام نور می باشد، گزارش نویسی فنی در مراحل کار ساختمانی را برای مهندسین مهم دانست و افزود: بر اساس ماده ۱۲۸۴ قانون مدنی کشور، گزارش در مراحل قانونی یک سند است و هر نوشته که در مقام دعوی و یا دفاع ارائه شود، قابل استناد می‌باشد.

وی به مهندسین تأکید کرد: بافنون گزارش نویسی فنی آشنا شوند و قبل از وقوع حادثه و پیشگیری از هر گونه اتفاقی در پروژه‌ای که در آن مسئولیت دارند، گزارش خود را به شهرداری و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و یا مراجع قضایی ارسال نمایند. در صورت اثبات گزارش، شهرداری موظف به پیگیری است و یا باید نسبت به توقف عملیات ساختمانی اقدام نماید.

 بنا به گفته مهندس محمدیان، اگر مهندسی اقدام به صدور گواهی خلاف استحکام بنا نماید، بر اساس مفاد ماده ۵۴0 قانون مجازات اسلامی به ۷۴ ضربه شلاق و از ۲۰۰ هزار تا دو میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

 شایان ذکر است، در این سمینار که از سوی معاونت آموزش و پذیرش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شده بود،  و به مدت ۶ ساعت به طول انجامید، برای شرکت کنندگان امتیاز تمدید پروانه برای تمامی رشته های مهندسی در نظر گرفته شده است.

 


٠٩:٤٩ - چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ١٢٥٤    /    تعداد نمایش : ٨٦٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: