صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

كارگاه هاي تخصصي روش شناسي طراحي معماري برگزار شد

كارگاه هاي تخصصي برنامه ريزي و روش شناسي طراحي معماري به منظور آشنايي بيشتر مهندسين معمار با چك ليست هاي نظارتي عصر شنبه 21 اسفندماه جاري در هتل پرديسان مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان در اين كارگاه 6 ساعته دكتر عليرضا رضواني فرايند و روش بهينه و مطلوب طراحي معماري رابيان كرد.

وي همچنين چگونگي آشنائي مهندسين معمار با حقوق معماري و عوامل اثرگذار در كيفيت طراحي معمار، تاسيسات و سازه در طراحي و ضوابط مقررات و ايمني در واحد هاي اقامتي، بهداشتي و مقررات ترافيك را تشريح كرد.

مهندس كامران جنتي پور نايب رئيس گروه تخصصي معماري سازمان نظام مهندسي ساختمان در اين جلسه از مهندسين معمار خواست تا با مشاركت فعال در امور صنفي و تخصصي در رسيدن به اهداف مورد نظر كمك رسان گروه باشند.

مهندس حميد اخوان عضو علي البدل رشته معماري هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي، ساخت و سازهاي شهري را از سرمايه هاي ملي هر كشوري دانست.

وي گفت: هر ساخت و سازي قبل از هرچيز نياز به يك طرح معماري دارد و بدون حضور جامع معمار به نتيجه نمي رسد. معماران با خلق فضاهاي گوناگون، تاثيرات متفاوتي را بر جامعه خواهند گذاشت.

وي تصريح كرد: باتوجه به رشد شتابان شهري، توسعه سريع شهر نشيني و افزايش روزافزون ساخت و ساز ، اكنون موارد متعددي از نظر ايمني، بهداشت ، دسترسي هاي شهري و حقوق شهروندان براي دستيابي به معماري پايدار  بايددر نظرگرفته شود.

وي ادامه داد: از طرفي پيشرفت تكنولوژي از نظر روشهاي جديد سازه اي و تاسيسات، امكانات بيشتري را براي طراحي مطلوب معماران فراهم مي نمايد، بنابراين يك معمار بايد اطلاعات كافي از پيشرفت و تكنولوژي روز و همچنين قوانين و مقرراتي كه به علت توسعه شهري، روز به روز در حال تكميل و تكامل است داشته باشد.

مهندس اخوان با نگاهي به سيما و منظر شهري امروز گفت: كه عليرغم صرف هزينه هنگفت،  سيما و منظر شهري حاوي بي نظمي، اغتشاش، عدم هويت، عدم تعادل مي باشد كه به ميزان بالايي متأثر از تركيب بي ارتباط با نماهاي ساختمان هاي مجاور است. بدين منظور معماران مي بايست در ارائه پيشنهاد و تدوين مقررات و ضوابطي كه در جهت كنترل نماي شهري خواهد بود مشاركت داشته باشند.

عضو هيات مديره سازمان اضافه كرد: مشاهده نواقص و معايب ساختاري و اجرايي معماري، اين پرسش را در ذهن متخصصان و همچنين عموم جامعه برانگيخته است، كه چگونه مي توان كيفيت اجراي ساختمان ها را در ايران ارتقا داد. از آنجا كه پاسخ به اين پرسش داراي ابعاد مختلفي است، آموزش صحيح مهندسان در ارتقاي كيفيت اجرايي معماري نقش مهمي دارد.

وي افزود: امروزه آنطور كه بايد به معماري ارزش داده نمي شود و معماري در مسيري قرار گرفته كه تغيير در جهت پيشرفت اين هنر و علم مهم، جاي خود را به "رفع نياز صرف" تغيير داده است. معماران ما هم خود را با اين موضوع كه در اثر محدوديت زمين و محدوديت هاي زندگي در شهر و كلانشهرهاست تطبيق داده اند .قطعا نبايد اينگونه باشد

وي در پايان اظهار داشت: هنر معمار در اين است كه با وجود تمام محدوديت ها و اجبارات به خلق فضاي مطلوب بپردازد.

دبير گروه تخصصي معماري سازمان هم: اهميت برنامه ريزي صحيح در جهت رسيدن به طرح مطلوب معماري را پر اهميت دانست.

مهندس زهرا زماني افزود: تحول در آموزش نيازمند ساز و كار حرفه اي است.

شايان ذكر است: سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي 33 هزار مهندس در 7 رشته ساختماني دارد، كه از اين تعداد حدود 5800 نفر مهندس معماري هستند.

 

 

 


١١:٢٢ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٧٠٠    /    تعداد نمایش : ٧٤٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: