صفحه اصلي > سایت > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست شهرداران مشهد با رئیس و هیئت مدیره و بازرسان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی

 نشست مشترک شهردار، معاون شهرسازی و معماری و شهرداران مناطق مشهد با رئیس و اعضای هیئت مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی شامگاه دوشنبه 21خرداد ماه جاری به منظور تبادل نظر در ارتباط با اجرای شیوه نامه تبصره ۲ ماده ۲۴ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان، در این نشست مهندس حسین کامران رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، چگونگی اهداف این شیوه نامه را تشریح کرد و افزود: این شیوه نامه بر اساس بازنگری و اصلاح شیوه نامه ابلاغی سال83 توسط وزارت راه و شهرسازی در تاریخ96/12/23 ابلاغ و دستور اجرای آن به کلیه شهرداریها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل ساختمان صادر گردید.

 وی افزود: در شیوه نامه جدید مهندس ناظر حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار دارای ظرفیت و منتخب مالک و صلاحیت نظارت بر عملیات ساختمانی را بر عهده دارد.

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اشاره به اهداف قانونی نظام مهندسی گفت: بخشی از وظایف سازمان ارتقای دانش فنی و مهندسی و تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه های فنی مهندسی در بخش های ساختمان و شهرسازی و فراهم نمودن زمینه همکاری کامل میان وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و تشکل‌های مهندسی و حرفه ای و صنوف ساختمانی می باشد که باید بیش از پیش مد نظر قرار گیرد.

 به گفته مهندس کامران بر اساس شیوه نامه جدید نظام مهندسی ساختمان، مسئولیت کنترل ساختمان به ویژه بازرسی به حاکمیت سپرده شده زیرا که سازمان‌های نظام‌مهندسی ابزاری در برخورد با تخلفات ساختمانی را ندارند و این امر می بایست از طریق شهرداری ها صورت می پذیرفت.

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی یکی از هماهنگی های بعمل آمده این سازمان با شهرداری را دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمان عنوان کرد و افزود: با هماهنگی و همکاری شهرداری مشهد، از این پس پروانه ساختمان دو مرحله ای در مشهد انجام می‌شود، که باعث تسهیل و کوتاه شدن زمان اخذ مجوز و کاهش هزینه‌ها و بهنگام شدن خدمات مهندسی می‌گردد.

 وی تصریح کرد: در فرایند دو مرحله صدور پروانه ساختمان، در مرحله اول پروانه طرح(مجوز اولیه) و در مرحله دوم پروانه اجرا(پروانه نهائی) صادر می شود و در مرحله دوم طراحی فاز 2 نقشه ها، انتخاب ناظر و پیمانکار اجرا صورت می پذیرد، که این امر خود موجب حذف دو نقشه ای و نقشه واحد نهائی جهت اجرا را بنبال خواهد داشت.

 پس از آن مهندس قاسم تقی‌زاده خامسی شهردار مشهد هم گفت: به حمدا... همکاری بسیار خوب و مشترکی را شهرداری با سازمان نظام مهندسی ساختمان دارد. با حذف ارجاع کار به مهندسین تحولی بزرگ در عرصه ساخت و ساز به وجود آمده، به گونه‌ای که طی یک ماه گذشته بیش از یک میلیون و سیصد هزار متر مربع پروانه ساختمانی در مشهد صادر شده است و این در حالیست که طی یک سال گذشته صدور پروانه در شهر در مشهد حدود دو میلیون متر مربع بود.

وی تصریح کرد: اهداف مشترک شهرداری و نظام مهندسی رونق بازار کار و سرمایه در بخش ساختمان و ایجاد اشتغال در صنعت ساختمان است.

 دکتر محمدرضا حسین نژاد معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد هم اظهار داشت: تفکیک بازرسی ساختمان از نظارت، در شیوه نامه جدید تبصره ۲ ماده ۲۴ به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شده است.

وی افزود: همچنین مسئولیت کنترل و بازرسی از سوی استاندار به شهرداران استان ابلاغ شده و در شهر مشهد نیز از این پس کنترل و بازرسی ساختمان را شهرداریهای مناطق انجام می‌دهند، به گونه‌ای که انتخاب بازرس توسط شهرداری و انتخاب ناظر توسط مالک از طریق سازمان نظام مهندسی انجام خواهد ‌شد.

در این جلسه مهندس نوروزی معاون اداره کل راه و شهرسازی و مهندس احسان فرشته پور نماینده این اداره کل در هیئت مدیره سازمان، تحول در آموزش مهندسی با تدوین شیوه نامه آموزشی جدید و شیوه نامه ابلاغی وزیر محترم راه و شهرسازی در راستای حمایت از مهندسین را تشریح کردند.

 


١٤:٤٩ - سه شنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٩٢    /    تعداد نمایش : ٤٧٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: